TSK’de taşlar oynadı

TSK’de taşlar oynadı
Balyoz’da tutuklanan 30 general ve amiralin önemli bir bölümü YAŞ’ta terfi edecekti

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasası’na göre, haklarında açılan dava kapsamında tutuklananlar daha sonra salıverilseler dahi terfi edemiyor. Bu nedenle Balyoz davasında tutuklanan komutanlar 2011’de terfi şansını kaybetti. Erdoğan’ın Elazığ depremindeki çalışmaları nedeniyle sarılarak teşekkür ettiği, 2011’de orgeneral, 2017’de de genelkurmay başkanı olmasına kesin gözüyle bakılan Korgeneral Korkut Özarslan da bu isimler arasında.

Balyoz davası kapsamında tutuklanan 30 general ve amiralin içinden önemli bir bölümünün terfisi önümüzdeki Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısında görüşülecekti. 2007 yılında birinci sıradan korgeneral rütbesine yükselen ve bu sene orgeneral olmasına kesin gözüyle bakılan 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Korkut Özarslan da terfi şansını yitirdi. Özarslan terfi etseydi, 2015 yılında Kara Kuvvetleri Komutanı olacak, 2017 yılında ise Genelkurmay Başkanlığı koltuğunu Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özelden teslim alacaktı. Başbakan Tayyip Erdoğan, Elazığ depremindeki halka yardımları nedeniyle Korgeneral Özarslana sarılarak teşekkür etmişti. 30 general ve amirale terfi sırası gelen albaylar da eklenince, Balyoz davası nedeniyle askeri kariyeri değişen isimler daha da artacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasasına göre, haklarında açılan dava kapsamında tutuklananlar, daha sonra salıverilseler dahi terfi edemiyorlar. Bu yüzden bu seneki şûrada terfi sırasında bulunan 10 ismin bu şansını yitirdiği değerlendiriliyor. Korgeneral Nejat Bek, Korgeneral Korkut Özarslan, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tümgeneral Abdullah Dalay, Tümgeneral Salim Erkal Bektaş, Tümgeneral Ahmet Yavuz, Tümgeneral İhsan Balabanlı, Tuğamiral Ahmet Türkmen, Tuğgeneral Kasım Erdem ve Tuğgeneral Ali Aydın 2011’de terfi sırasında bulunuyordu.

Bu isimler arasında yer alan Korgeneral Özarslan, Genelkurmay Başkanlığı şansını yitirdi. Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, 2013 yılında koltuğunu Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özele teslim edecek. Özel, 4 yıl Genelkurmay Başkanlığı görevinde bulunarak bu koltuktan 2017 yılında ayrılacak. Özarslan terfi etseydi, en kıdemli orgeneral olarak önce Kara Kuvvetleri Komutanlığını 2015 yılında Orgeneral Bekir Kalyoncudan teslim alacak, iki yıl bu koltukta oturduktan sonra ise Genelkurmay Başkanı olabilecekti.

Türkiyede bir davanın kesin hükmü ortalama 4 - 5 yılda ortaya çıkıyor. Kesin hüküm verilinceye kadar bu generallerin terfi şansı bulunmuyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşanerin görev yapacağı 2013 yılına kadar terfiler Balyoz davasından etkilenecek. 2011 yılı ağustos ayı şûrasından sonraki 2012 ve 2013 yıllarına da Balyoz davasının damga vurması bekleniyor. 2008 yılında terfi eden ve 4 yıllık rütbe bekleme süresi 2012 yılında dolacak olan general ve amiraller arasında şu isimler var:

Korgeneral Yurdaer Olcan, Koramiral Kadir Sağdıç, Tümgeneral Hasan Fehmi Canan, Tümgeneral Bekir Memiş, Tümamiral Cem Gürdeniz, Tuğgeneral Gökhan Gökay, Tuğgeneral Ömer Mimiroğlu, Tuğamiral Turgay Erdağ, Tuğamiral Fatih Ilgar, Tuğamiral Cem Aziz Çakmak, Tuğamiral Levent Erkek.

2009 yılında terfi eden Tümamiral Ali Semih Çetin, Tümgeneral Nurettin Işık, Tümamiral Soner Polat, Tuğgeneral Hakan Akkoç, Tuğamiral Levent Görgeçin önünde ise bir dahaki Yüksek Askeri Şûra için 3 yıl bulunuyor. Dava bu tarihe kadar sonuçlanmazsa bu isimler de terfi edemeyecek.

Üç general tam muammada

Ağustos 2010 şûra toplantısında terfi eden ve son olarak Balyoz davasında tutuklanan üç generalin durumu ise tam bir belirsizliğe girdi. Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, terfi kararlarını Askeri Yüksek İdari Mahkemesi (AYİM) onaylamasına karşın hükümet tarafından açığa alınmışlardı. AYİM, bu üç general hakkında çıkan yakalama müzekkeresini, tutuklama kararı olarak saymamıştı. Ancak, şimdi generallerin tutuklanarak cezaevine konmaları nedeniyle AYİM kapısı tüm general ve amiraller için kapalı bulunuyor.

Açığa alınabilirler

Balyoz davası kapsamında tutuklanan general ve amiraller ile daha düşük rütbedeki subaylar, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından açığa alınabilir. Bu takdir hükümette bulunuyor. Açığa alma işlemi gerçekleşirse, komutanların baktığı makamlar için vekâleten görevlendirme yapılacak. Balyoz davası, somut olarak Türk Silahlı Kuvvetleri komuta yapısında etkili değişiklikler yaşanmasına neden olacak. Komutanlar açığa alınırlarsa maaşlarında üçte bir oranında kesinti yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.