Yağışlı hava sürecek

Yağışlı hava sürecek
Yurdun batı kesimleri, Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı sistemin etkisine girdi. Abant'ta göller donarken, Doğu'da karlı hava hayatı felç etti. Yağış hafta sonuna kadar sürecek.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre, yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışların, Güney Ege kıyıları ve Batı Akdeniz kıyılarında lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülecek.

Hava sıcaklığı Trakya'da 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar genellikle güney ve güneydoğu, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, öğleden sonra Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli (30-40 km/saat) olarak esecek.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Batı kesimlerinde görülecek yağışların, Güney Ege kıyıları(Aydın ve Muğla'nın kıyı ilçeleri), Antalya ve ilçelerinde lokal olarak kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (su baskını, sel, v.b) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

GÖLCÜK DONDU

Bolu’da çam ormanlarının arasında saklı Gölcük’te geceleri sıfırın altında 10 dereceye düşen hava sıcaklığı sonucu göl buz tuttu.
Karla kaplı çam ormanları ile tamamen buz tutan göl harika bir görüntü ortaya çıkardı.

Gölcük’e gelenler taş atarak buzun sağlamlığını kontrol ederken, gölün üzerine çıkmaya cesaret edemedi. Görevliler de ziyaretçileri buzun kırılabileceği konusunda uyardı. Mesire yerinde bulunan köpekler ise buzla kaplı gölün üzerinde koşup yattı.

BUZLANMA, DON OLAYI VE SİS UYARISI

Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerimizde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ayrıca, gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerimizde yer yer sis beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bazı illerde hava durumu şöyle olacak:

İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, il geneli yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; öğle saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (30-40 km/saat) esecek (12)

ANKARA: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı yağmurlu gece saatlerinde kuzeyinin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek (8)

İZMİR: Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçecek (13)

ANTALYA: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların il genelinde lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor (14)

SAMSUN: Parçalı ve az bulutlu (16)

ERZURUM: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer hafif sis bekleniyor (-3)

DİYARBAKIR: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde hafif buzlanma ve don olayı ile birlikte sis görülecek (8)

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli yağmur ve sağanak yağışlı, öğle saatlerinden sonra Trakya'nın yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu geçecek. Rüzgar; öğle saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (30-40 km/saat) esecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, Muğla ve Aydın'ın kıyı ilçelerinde lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; Kuzey Ege kıyılarında öğle saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (30-40 km/saat) esecek.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, Batı Akdeniz ile öğle saatlerinden sonra bölge geneli yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, Antalya ve ilçelerinde lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, öğle saatlerinden sonra batısı ile zamanla güneyi yağmurlu geçecek. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer hafif sis bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Bolu, Düzce, Karabük çevreleri ile zamanla bölge geneli yağmurlu, gece saatlerinde iç kesimlerinin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı bulutlu geçecek. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer hafif sis bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı bulutlu, akşam saatlerinden sonra Malatya çevreleri yağmurlu geçecek. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer hafif sis bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı bulutlu gece saatlerinde batısı yağmurlu geçecek. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin kuzeyinde yer yer buzlanma ve don olayı ile birlikte sis görülecek.

 


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.