Erzurum'a saman takviyesi

Erzurum'a saman takviyesi
2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın (UNIVERSIADE) başlamasına sadece 9 gün kala kar sıkıntısı sürüyor.


Palandöken Kayak Merkezi’ndeki pistlere suni sistemle sürekli kar yağdırılırken, çevreye de güvenlik için saman takviyesi yapıldı. Kayak Federasyonu, dağın çeşitli bölgelerine saman taşıdı. Pistlerin çevresindeki özellikle kayalık bölgelere konulacak olan saman balyalarının üzerine suni kar sistemiyle kar yağdırılacak. Böylece zeminin yumuşak olması sağlanacak.

Devlet Bakanı Nafiz Özak, Palandöken’deki kar sıkıntısını aşmak için çalıştıklarını söyledi.

Erzurum’da 27 Ocak- 6 Şubat 2011 tarihleri arasında yapılacak 25’nci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları öncesi tedirgilik had safhaya ulaştı. Özellikle Palandöken’de yapılacak yarışmalar için pistlerin elverişli hale gelmemesi üzerine geçtiğimiz haftalarda başlatılan göletlere su taşıma ve kamyonlarla su taşıma işi devam ediyor. Palandöken’de bulunan gölete tankerlerle getirilen su, dağa yerleştirilen suni kar sistemlerle pistlere yağdırılıyor.

SAMAN TAKVİYESİ

24 saat devam eden suni kar sistemine ilave olarak Kayak Federasyonu dağda ilginç bir çalışma yaptı. Suni kar sisteminin yanısıra saman balyaları kullanmaya karar veren federasyon, dağın çeşitli bölgelerine saman taşıdı. Pistlere konulacak olan samanların üzeri yağdırılacak suni karla kaplanacak. Özellikle kayalık olan bölgelerde sporcu sağlığı açısından zeminin yumuşak olması sağlanacak. Pistlerin çevresine de konulan saman balyalarının üzeri de suni karla kaplandı, böylece çevresi de daha güvenli hale getirildi. Ayrıca oyunlara kadar yağacak etkili karda bile bu yapılan çalışmanın güvenlik açısından korunacağı belirtildi.

BAKAN ÖZAK PALANDÖKEN’DE

Kış Oyunları’na hazırlık çalışmalarını gözden geçirmek üzere Erzurum’a gelen Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Palandöken’de incelemelerde bulundu. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar ile Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık’la birlikte tesisleri gezen Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, hazırlıkların tamamlandığını, şu an tek sıkıntının kar olduğunu belirtti. Kar problemini çözmek için göletlere su taşındığını belirten Özak, suni kar sisteminin sürekli çalıştığını anlattı. Pistlerdeki kar sorununu çözmek için saman takviyesiyle ilgili soruya da cevap veren Bakan Özak, "Sürekli suni kar sisteminden kar yağdırılıyor. Saman sistemi ise pistlerde uygulanacak. Pistlere yerleştirilecek samanların üzerine kar konulacak. Böylece zemin yumuşak bir hal alacak" dedi.

59 ÜLKEYLE REKOR KIRILACAK

Erzurum’da yapılacak oyunlar için 21 Ocak tarihinden itibaren FISU yöneticilerinin ve sporcuların gelmeye başlayacağını belirten Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, oyunların açılış törenine ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in yanısıra ülkelerin büyükelçileri, yabancı bakanların katılacağını ve üst düzey bir katılım olacağın söyledi. Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarına 59 ülkeden 3 bine yakın sporcunun katılacağını beklediklerini vurgulayan Bakan Özak, bu rakamın FISU tarihinde bir rekor olacağını belirtti. Bakan Özak, oyunlar süresince 8 bin kişiyi konaklayacaklarını kaydetti. Özak, konaklama sorununu çözmek için Palandöken’deki otellerin yanısıra, şehirdeki 3 yıldızlı 3 otel ile kurumlara ait misafirhaneleri de kullanacaklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.