İnönü stadı yıkılıyor

İnönü stadı yıkılıyor
Beşiktaş'ın son yıllarda gündeminin ilk sıralarında yer alan "Yeni İnönü Stadı Projesi" için beklenen izin çıktı.

Anıtlar Genel Kurulu'nun tek gündem maddesi ile yaptığı toplantı sonrası Beşiktaş'ın yıllardır beklediği müjdeli haber geldi. Kurul bugünki toplantısında İnönü Stadı'nın yıkılarak yeni stadın yapılması için onayı verdi.

Siyah Beyazlı yönetim projenin kabul edilmesinin ardından mayıs ayında ilk kazmayı vurarak inşaata başlamayı hedefliyor.Dün yapılan ve Beşiktaş Belediyesi temsilcisinin de bulunduğu toplantı sonrası sevindirici haberi, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Siyah Beyazlı kulübün başkanı Yıldırım Demirören'in telefonla arayarak verdi.

SEZON SONUNDA...
Beşiktaş Kulübü Tesislerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Saka, en kısa sürede idari ve teknik sorunları aşıp Fiyapı İnönü Stadı'nın inşaatına sezon sonunda başlamak istediklerini açıkladı.

Siyah-beyazlı kulübün internet sitesine açıklamalarda bulunan Saka, şunları söyledi:

"Stadımızı yenileme düşüncemiz uzun zamandır devam ediyor. Bu konu ile Sayın Başkanımız Yıldırım Demirören, yakından ilgileniyor. Proje çalışmaları ile sona gelindiğini defalarca dile getirdi ve yoğun bir çaba sarf ediyor.

Yenileme düşüncemizin; hem günümüzün teknolojisine uygunluğu açısından hem de UEFA kriterlerine cevap verecek uygulamalar açısından gerekli olduğu bir gerçek.

Dileğimiz, idari ve teknik sorunlarımızı aşıp yeni stadımızın inşaatına bu sezon sonunda başlamak için kazmayı vurabilmektir.

1947 yılında yapılan 63 yıllık yaşlı bir yapıyı günümüz teknolojisi ile değerlendirmek elbette mümkün değildir.

Stadımız için;

-23.07.2001 tarihinde, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

-10.04.2004 tarihinde, Boğaziçi Üniversitesi

-Mayıs 2007 tarihinde, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)'nce incelemeler yapılmış, alınan teknik raporlarda stadın kullanılamaz, yıkılabilir olduğuna dair hiçbir ifade yer almamıştır. Raporlarda yapıya acil olarak müdahale edilmesini gerektirecek, bozulma-aşırı sehim ve çatlak oluşumu görülmediği belirtilmektedir.

2004 yılında kapasite artırımı için yapılan çalışmalarda yapı tümüyle ele alınmış, tadilatlar yapılmış, ilave yapıdan dolayı mevcut yapıya ek yük getirilmemiştir.

Stadın orjinal kullanım şekli olan ayakta izleme kapasitesine göre oturma düzenine geçildikten sonra seyirci yükünün %40 azaldığı raporlarda zikredilmektedir.

Fiyapı İnönü Stadı hakkında basında çıkan haberlerle ilgili olarak, yapıya ait teknik bilgiler olmadan, tüm toplumu ilgilendiren bu konuda açıklama yapmanın doğru olmadığı kanaatindeyiz."


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.