93 OKULDA EĞİTİME ARA

93 OKULDA EĞİTİME ARA
İstanbul Valiliği il genelinde riskli olduğu değerlendirilen 93 okul ve eğitim kurumundaki öğrencilerin, başka okullara nakledileceğini açıkladı. Karardan 51 bin 995 öğrenci ve 2 bin 765 öğretmenin etkileneceği belirtildi. Beylikdüzü'nde yıkım kararı

İstanbul Valiliği'nden İstanbul Sismik Riskin Azaltılması Projesi (İSMEP) kapsamında eğitim kurumlarıyla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Yazılı açıklamada, "17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen ve ilimizi de derinden etkileyen Marmara Depremi sonrası, olası depremlerin yıkıcı etkilerini en aza indirmek için 2006 yılında İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) kuruldu. Bu birimimizin yürüttüğü İstanbul Sismik Riskin Azaltılması Projesi (İSMEP) kapsamında, İlimizde 1999 yılı öncesinde inşa edilen 1.418 okulumuzun etütleri yapıldığında 67'sinin depreme dayanıklı, 1.351'inin de riskli olduğu tespit edildi. Riskli bulunan 1.351 okulumuzdan 769'u güçlendirildi, 367'si yıkılıp yeniden yapıldı. 87 okulumuz da başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlarımızca güçlendirildi, yıkılıp yeniden inşa edildi. Deprem etüt ve analizleri sonrasında geriye kalan 128 riskli okulumuzdan 109'unun yıkılıp yeniden yapılması, 19'unun güçlendirilmesi kararlaştırıldı" denildi.

Anlayış bekliyoruz

Geçen yıl ise 128 riskli okulun 35'indeki öğrencilerin başka okullara nakledilerek okullardaki güçlendirme ve yeniden yapım proje çalışmalarına başlandığı belirtilen açıklamada son durum ise şu şekilde belirtildi: "Bugün itibarıyla geriye kalan 93 riskli okulumuzun etüt çalışmaları neticesinde, 76 okulumuzun yıkılıp yeniden yapılması; 17'sinin de güçlendirilmesi kararlaştırıldı. 20 Şubat 2023 Pazartesi Günü itibarıyla, bu riskli 93 okul ve eğitim kurumumuzdaki öğrencilerimiz ilçe kaymakamlıklarımız, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin koordinasyonuyla depreme güvenli okullara nakledilerek, eğitim öğretim görmeye devam edeceklerdir. Bu okullarımız, ihtiyaca göre taşımalı eğitim kapsamına alınacaktır. İSMEP ile yenilenen okullarımız sayesinde ilimizdeki öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz depreme karşı güvenli okullarda eğitim ve öğretimlerine devam ediyorlar. Böylelikle 93 riskli okulumuzdaki 51 bin 995 öğrencimiz ve 2 bin 765 öğretmenimiz de depreme karşı güvenli okullarda eğitimlerine devam edecekler. Bu süreçte sevgili öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin sabır ve anlayışına teşekkür ediyoruz. Kahramanmaraş ilimizin Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz."

Veliler eylem yaptı

Bu arada Beylikdüzü'nde, okulları için yıkım kararı çıkan veliler, okulla aynı bahçede bulunan ilçe milli eğitim müdürlüğü önünde toplanarak eylem yaptı. Beylikdüzü Cumhuriyet Mahallesi'nde bin 98 öğrencinin eğitim gördüğü Bizimkent İlköğretim Okulu yönetimi, önceki gün velilere toplu mesaj atarak okulun depreme dayanıklı olmadığını ve bu sebeple yıkılacağını, pazartesi gününe kadar öğrencilerin Haldun Taner İlköğretim Okulu'na nakillerinin gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Mesajın ardından okuldaki öğrencilerin velileri okulla aynı bahçede olan ilçe milli eğitim müdürlüğü önünde toplanarak kararı protesto etti. Veliler kendilerine herhangi bir rapor gösterilmeden okulların açılmasına kısa bir süre kala bu kararın kendilerine tebliğ edilmesini doğru bulmadıklarını belirterek tepkilerini dile getirdi. Bizimkent İlköğretim Okulu velilerine, öğrencilerin taşınması planlanan Haldun Taner İlköğretim okulunun velileri de destek verdi.

Mühendis bile tepkili

Aynı zamanda bir jeoloji mühendisi olduğunu belirten veli Zeynep Cansu, "Dün akşam bize veli gruplarından bilgi geldi, okulumuz hakkında yıkım kararı varmış diye. Biz burada tam gün eğitim alıyorduk. Eğitim yarım güne indirilerek bütün öğrencilerin karşıdaki okula transfer edileceğini söylediler. Binanın yıkım kararı var ama bir çürük raporu yok bildiğimiz kadarıyla. Ben bu okulun olduğu sitede oturuyorum. Beylikdüzü'nün en iyi zemini olduğunu biliyoruz. Ben bir jeoloji mühendisi olarak da raporları görmek için milli eğitim müdürlüğüne geldim. Onlarda olmadığını söylediler, kaymakamlığa gittim. Oraya dilekçe bıraktım. Tam emin değilim ama galiba raporda sağlam bina ancak güçlendirilebilir yazılmış. Eğer aciliyeti yoksa bunun ertelenmesi için bir dilekçe verdik. Buradaki tek iki katlı bina burası. Teknik raporları görmek istiyoruz eğer bir hasar durumu varsa kimse buraya çocuğunu sokmak istemez. Bütün gün çalışan veliler var. Tam gün eğitimden yarım güne düşecek. Bina hasarlı değilse yıkmanın da bir mantığı yok, eğitim ve öğretimin bitmesine 3 ay var zaten" dedi.

Güçlendirilecek

Öte yandan Avcılar'daki 3 okul ve bir eğitim merkezinin yıktırılarak yenisinin yapılmasına, 2 okulun da güçlendirilmesine karar verildi. Olası depreme karşı zayıf oldukları değerlendirilen okullardan Tahsin Gerekli İmam Hatip Ortaokulu ile Murat Kocatürk İmam Hatip Lisesi'nin güçlendirilmesi için çalışma yapılırken diğer 3 okul ve 1 eğitim merkezinin ise yıktırılarak yenisinin yapılacağı açıklandı. Avcılar'daki Güngör Tekiner Ortaokulu'ndaki bin 122 öğrencinin Denizköşkler İlkokulu, Gümüşpala İlkokulu'ndaki bin 445 öğrencinin Borusan Ortaokulu ile Süleyman Nazif Anadolu Lisesi'ne, Ramazan Sarıkaya İmam Hatip Lisesi'ndeki 324 öğrencinin Ambarlı İlkokulu'na, Tahsin Gerekli İmam Hatip Ortaokulu'ndaki 399 öğrencinin- Avcılar Kız İmam Hatip Lisesi'ne ve Murat Kocatürk İmam Hatip Lisesi'ndeki 273 öğrencinin- Filibeli Ahmet Hilmi İmam Hatip Ortaokulu'nda pazartesi gününden itibaren eğitim göreceği belirtildi. Daha önce tekli eğitim verilen bu okullarda ikili eğitim sistemine geçilecek. Bunun yanı sıra mülkiyeti Avcılar Belediyesi'ne ait Avcılar Meslek Eğitim Merkezi'nin eğitimini Saide Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitime devam etmesi kararlaştırıldı.

Öğretmenler bildirdi

Kararın kesinleşmesi ardından boşaltılmasına karar verilen okullardaki öğrencilerin velilerine SMS veya Whatsapp grupları üzerinden bilgilendirme yapılmaya başlandı. Veliler bu karardan endişe duyduklarını belirtirken, ilkokul öğrencilerinin lise öğrencileri için düzenlenen tuvaletleri kullanmada zorlanacaklarını, ikili eğitimden tekli eğitime geçmenin de iyi olmayacağını dile getirdi. Servis firmaları da bu konuda bilgilendirerek yeni düzenlemeler yapılmaya başlandı. 

TAHLİYE KARARI ALINAN OKULLAR

ArnavutköyBoyalık Örfi Çetinkaya İlkokulu/Ortaokulu

Arnavutköy Suatlar Anaokulu

Arnavutköy    Deliklikaya İlkokulu

Arnavutköy    Hadımköy Örfi Çetinkaya Ortaokulu

Ataşehir    Yeditepe Özel Eğitim Meslek Lisesi

Ataşehir     Akşemsettin Anaokulu

Ataşehir     Esatpaşa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi (A Blok)

Avcılar    Gümüşpala İlkokulu 

Avcılar    Güngör Tekiner Ortaokulu

Avcılar    Şehit Ramazan Sarıkaya İmam Hatip Ortaokulu

Avcılar    Avcılar Mesleki Eğitim Merkezi

Avcılar    Şehit Tahsin Gerekli İmam Hatip Ortaokulu

Bağcılar    Münir Nurettin Selçuk Ortaokulu

Bağcılar    Kazım Karabekir Ortaokulu

Bağcılar    Bağcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (4 Adet Atölye)

Bağcılar    Zübeyde Hanım Anaokulu

Bağcılar    Massit Mesleki Eğitim Merkezi

Bahçelievler    Kazım Beyaz Özel Eğitim Meslek Okulu

Bahçelievler    Mustafa Kemal İlkokulu 

Bahçelievler     Hürriyet İlkokulu 

Bahçelievler     1. Akşam Sanat Okulu, Depo ve Lojmanları

Beşiktaş    Korkmaz Yiğit  Anadolu Lisesi

Beşiktaş     Lütfü Banat İlkokulu/Yıldız Ertem Anaokulu 

Beşiktaş     Lütfi Banat Ortaokulu

Beykoz    Yavuz Selim İlkokulu

Beykoz    İshaklı İlkokulu

Beykoz    Ayetullah Keser Özel Eğitim Uygulama Merkezi

Beykoz    Anadolukavağı Mesadet Taylan İlkokulu/Ortaokulu

Beykoz    Kaynarca Anaokulu 

Beykoz    Beykoz Anadolu Lisesi - Çavuşbaşı Anadolu İmam Hatip Lisesi

Beykoz    Çavuşbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Beykoz    Beykoz Anadolu İmam Hatip Lisesi

Beykoz     Beykoz HEM ve ASO ve Mesleki Eğitim Merkezi 

Beykoz     Kemaletin Tuğcu İlkokulu

Beylikdüzü    Yakuplu İlkokulu/Ortaokulu

Beylikdüzü    Bizimkent İlkokulu ve Spor Salonu

Beyoğlu    Ayşe Ege Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (B Blok)

Büyükçekmece    Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  ve Uygulama Oteli

Büyükçekmece    Sudi Özkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 

Çatalca    Muratbey Ersin Ovacık İlkokulu

Çatalca    75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu

Çatalca     Binkılıç İmam Hatip Ortaokulu

Çatalca    Karacaköy İlkokulu

Esenyurt    Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi

Eyüpsultan    Eyüpsultan Halk Eğitim Merkezi

Fatih    Pertevniyal Lisesi (B Blok ve Spor Salonu)

Fatih    Yedikule İlkokulu/Ortaokulu 

Fatih    Vefa Lisesi (B Blok)

Fatih    Fatih Mert Karahan Özel Eğitim Uygulama Okulu

Fatih     Fatih Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Gaziosmanpaşa    Gaziosmanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 

Gaziosmanpaşa    Prof. Dr. Gazi Yaşargil İmam Hatip Ortaokulu

Güngören     Ergenekon İlkokulu

Kadıköy    Erenköy Şehit Orhun Göytan İlkokulu

Kadıköy    Hamit İbrahimiye Özel Eğitim Uygulama Okulu 

Kağıthane     Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  Atölyeleri

Kağıthane     Profilo Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 

Kartal    Yıldız İşçimenler İlkokulu

Kartal    Kartal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 

Küçükçekmece    Atakent Özel Eğitim Anaokulu

Küçükçekmece    Papatya Anaokulu

Küçükçekmece    Gelincik Anaokulu

Küçükçekmece    Kanarya Ortaokulu

Küçükçekmece    Çiğdem Anaokulu

Küçükçekmece    Menekşe Özel Eğitim Anaokulu

Küçükçekmece    Nene Hatun Anaokulu

Küçükçekmece    Yasemin Anaokulu

Küçükçekmece    Zübeyde Hanım Anaokulu

Maltepe    Şehit Murat Mertel Özel Eğitim Meslek Okulu

Pendik    Fatih İmam Hatip Ortaokulu

Pendik    Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Sancaktepe    Samandıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 

Sancaktepe    Sarıgazi İmam Hatip Ortaokulu 

Sarıyer    Şükrü Nailpaşa İlkokulu

Sarıyer    Rumeli Feneri İlkokulu

Şile    Şile İMKB 50. Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesi

Silivri    Alipaşa Fethi Erkoç İlkokulu

Silivri    İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Silivri    Silivri Anadolu Lisesi

Silivri    Büyükçavuşlu Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 

Silivri    Değirmenköy Fevzipaşa İlkokulu

Şişli    Saadet Özel Eğitim Meslek Okulu

Sultangazi    Ergun Baylav Özel Uygulama Eğtim Merkezi

Sultangazi    75 Yıl İlkokulu/Ortaokulu

Sultangazi    Mehmetçik İlkokulu

Ümraniye    Ümraniye İmam Hatip Lisesi

Ümraniye    Ümraniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Ümraniye    Şehit Erol İnce Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Üsküdar    Üsküdar Haydarpaşa Anadolu Lisesi Pansiyonu

Üsküdar    Mehmet Akif Ersoy İlkokulu ve Anasınıfı

Üsküdar    Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (A Blok)

Zeytinburnu    Trisad Triko Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Zeytinburnu    Saniye Sezgin Elmas İlkokulu/Ortaokulu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.