Çubukçu’dan ‘Öğretim Çağındaki Çocuklar’ genelgesi...

Çubukçu’dan ‘Öğretim Çağındaki Çocuklar’ genelgesi...
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, mülki amirler ile Milli Eğitim müdürlerinin ilköğretim çağında okula gönderilmeyen çocukların velileri ikna yoluna gitmesi, ikna edilememesi durumunda Çocuk Koruma Yasası hükümlerinin uygulanmasını istedi.

 Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, mülki amirler ile Milli Eğitim müdürlerinin ilköğretim çağında okula gönderilmeyen çocukların velileri ikna yoluna gitmesi, ikna edilememesi durumunda Çocuk Koruma Yasası hükümlerinin uygulanmasını istedi. Çocuk Koruma Yasası, çocukların aileden alınarak koruma kapsamına alınmasını da öngören düzenlemeler içeriyor.

Bakan Çubukçu, “Öğretim Çağındaki Çocuklar” konulu yayımladığı genelgede, kız çocuklarının okula devam etmediklerinin bilindiğini belirterek “Mecburi öğretim çağında olan çocukların tamamının eğitim sürecine dahil edilmesi bakanlığımızın temel yükümlülükleri içerisinde yer almaktadır” dedi. İlköğretim veya ortaöğretimde eğitim gören çocuğa sahip olan ve kendisiyle eşinin sosyal güvencesi olmayan ailelerin şartlı eğitim yardımı ile desteklendiğini belirten Çubukçu, başta kız çocukları olmak üzere okullaşma oranının arttırılmasının önemine değindi. Mülki amirlerin ve Milli Eğitim müdürlüklerinin ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki çocukların okullaşmasıyla ilgili her türlü önlemi alması gerektiğini belirten Çubukçu şunları kaydetti: “Öncelikle velileri ikna yoluna gitmelerini, yapılan tüm çalışmalara rağmen çocuğunu okula göndermemekte ısrar eden velilerle ilgili olarak İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Çocuk Koruma Kanunu hükümleri doğrultusunda gerekli işlemin yürütülmesini, eğitim alanında koruyucu ve destekleyici işlemlerin yapılmasını önemle rica ederim.”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.