İlköğretimde türbana ‘eğitim hakkı’ kılıfı

İlköğretimde türbana ‘eğitim hakkı’ kılıfı
Geçtiğimiz öğrenim döneminde derse türbanla giren 8. sınıf öğrencisi M.G’nin durumunu değerlendiren İlçe Öğrenci Davranışları Değerlendirme Kurulu, anayasayı dayanak göstererek derslere bundan sonra da türbanla girebilmesinin önünü açtı.

Akdeniz İlçe Öğrenci Davranışları Değerlendirme Kurulu, derslere türbanla girmek isteyen 8. sınıf öğrencisi M.Gnin eğitim öğretiminin okulunda devam etmesi gerektiği yönünde görüş belirtti.

Sakarya İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi M.G, geçtiğimiz ekim ayında ailesinin de desteğiyle derslere türbanla girmeye çalıştı. M.Gnin bu girişimleri bir süre sonuçsuz kaldı, ancak daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğü okul idaresine Okula alın ancak tutanak tutuntalimatı verdi. Bir süre tutanakla okula alınan ve rehberlik servisinde öğretmen gözetiminde tutulmak istenen M.G, dönem içerisinde fiili durum yaratmayı başardı ve derslere türbanlı şekilde katıldı.

M.Gnin derslere türbanla girmesini engelleyemeyen okul idaresi, öğrencinin durumunu Okul Öğrenci Davranışları Değerlendirme Kurulunda ele aldı. Kurul,kılık kıyafet yönetmeliğini ihlal ile öğretmen ve idarecilerin verdiği ödev ve görevleri yapmamakta ısrar etmekgerekçeleriyle M.Gnin bir başka okula gönderilmesine karar verdi. Akdeniz İlçe Öğrenci Davranışları Değerlendirme Kurulu ise okulun kararına karşı çıktı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Kamil Durdu ve okul müdürleri Hasan Öztürk ile Seydihan Gürlerden oluşan kurul tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul idaresine gönderilen karar yazısında, anayasanın eğitim hakkını düzenleyen 42. maddesine gönderme yapılarak şu ifadelere yer verildi: Öğrencinin eğitim-öğretimini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi, iradesi dışında gerçekleşen bu olaylardan olumsuz etkilenmemesi için eğitimine okulunda devam etmesine, yönetici öğretmen ve rehber öğretmenlerce rehberlik çalışması yapılarak öğrencinin ikna edilmeye çalışılmasına karar verilmiştir.

İlçe Öğrenci Davranışları Değerlendirme Kurulunun bu kararıyla ilköğretimde türbanın resmileştiğini savunan Sakarya İlköğretim Okulunda görevli bir eğitimci, ikinci dönemde M.Gnin türbanlı olarak derslere daha rahat girebileceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.