Kültürevi ve düğün salonu da böyle olursa?

Kültürevi ve düğün salonu da böyle olursa?
Silivri'de heyecan yaratan Kültür evi projesinin bağışçısı Mehmet Balcı'nın, ilçede 2008 yılında başlayarak yarım bıraktığı bir cami ve bir de üniversite olduğu ortaya çıktı. Hayırsever iş adamı Mehmet Balcı'nın daha önce de bağış olarak başlayıp yarım bı

Kültür evi için bağış sözü veren ve meclisten geçerek protokol yapılan Mehmet Balcı, ilçede heyecan yaratmıştı. Balcı’nın 2008 yılında başlayarak tamamlamadığı bir camii ve temel kazısını yaparak vazgeçtiği üniversite inşaatı olduğu kafaları karıştırdı. Kültür evi projesinin ise 2012 yılında tamamlanacağı duyurulmuştu.

 Ya kültür evi de yarım kalırsa?

Kültür Evi için söz veren Hayırsever Mehmet Balcı, Silivri Belediyesi ile imzaladığı protokolde, 8. maddenin (a) bendine göre Kültür Merkezi binasının kaba inşaatı seviyesinde çatı hariç bitirilmiş en geç 2012 yılının Temmuz başında belediyeye teslim edileceğini vaad ediyor. Ancak Balcı’nın yarım bıraktığı cami ve temel kazısı yapılarak hiç inşaatına başlanmayan üniversite göz önüne alındığında, Kültürevi konusunda ne kadar istikrar sergileyeceği şimdiden merak ediliyor.

Cami neden yarım kaldı?

Silivri Yeni Mahalle'de 2008 yılında yapımına başlanan Cami ise yarım kaldı. Yine hayırsever iş adamı Memet Balcı'nın sözünü verdiği ve yapımına başladığı cami kaba inşaatı bitirilmiş ve kaderine terk edilmiş biçimde bekletiliyor. Atıl halde kaderine terk edilen camiinin yanına inşa edilen imam evinde ise cemaat namaz kılıyor.

Balcı’nın inşaatına başlayıp kabasıyla bıraktığı caminin ardından, dönemin belediye yönetimi ve halkın katkılarıyla cami bahçesine yapılan binada vatandaşlar ibadetlerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Hicret Camii adını taşıyan bina aynı zamanda imam evi olarak da kullanılmakta. Ezan sesi ise bir direğe bağlı iki hoparlörden veriliyor.

 Üniversitenin de temeli kazılmıştı...

Mehmet Balcı tarafından temeli kazıldığı iddia edilen ve hiç inşaatına başlanmamış bir de üniversite var. Yine yeni mahallede Şair Baki Sokak’taki (Özyuvam Sitesi yanı) kazılmış olan temel kazıldıktan sonra kaderine terk edildi. Çevresinde güvenlik tedbiri de alınmadan bırakılan temel çukuru ise mahalle sakinlerini tedirgin ediyor. Etrafında çocukların oyun oynadığını ifade eden mahalle sakinleri, olası bir kaza sonucu çocukların hayatlarının tehlikeye düşebileceğinden korktuklarını ifade ederek yetkililerin temel çukurunun çevresinde tedbir almasını istiyor. Suyla dolu temel çukuruna birinin düşerek hayatını kaybetmesi ise olası görünüyor. İşçilerin kalması ve malzemelerin depolanması için yapılmış olan küçük barakalar ise, atıl haliyle çevrede görüntü kirliliği yaratıyor. Kim olduğu belli olmayan ve bali kullandıkları idia edilen şahıslar tarafından havanın kararmaısyla birlikte bu yapıların mesken tutulduğu da çevre sakinleri tarafından ifade edilmekte.

 Işıklar "2012" dedi!

Silivri Alibey Mahallesi 20N-IV pafta, 99 ada, 4 nolu parseldeki (Eski Belediye hizmet binası, şimdiki Palmiye Düğün Salonu yanı) arsa üzerine yapılacak olan Silivri Belediyesi Kültür Merkezi ile ilgili açıklamalarda bulunan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar da “Kültür Merkezi ile ilgili inşaat süreci başladı. Zemin etütleri yapılıyor ve projenin dış cephesinde yapılacak bazı değişiklikler ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Toplumda duyarlı vatandaşlarımızın katkılarıyla, ilçemize modern bir tesis kazandırmış olacağız. Protokolde de yer aldığı gibi 2012 yılında, inşaat sürecinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması halinde Kültür Merkezi’ni bitirmeyi hedefliyoruz. Silivri’nin uzun yıllar ihtiyacını karşılayacak kapasitedeki merkez; sadece kültürel anlamda değil, sosyal ve toplumsal eğitimin her alanında hizmet verecek bir yer haline gelecek. Şuanda Marmara Plaza’da yaklaşık 3000 kursiyerle sürdürdüğümüz sosyal ve kültürel çalışmalarımız, artarak devam edecek” demişti.

 Balcı ne diyecek?

Şimdi gözler bağışçı Mehmet Balcı’nın protokolde de yer aldığı gibi taahhütünü yerine getirip getiremeyeceğine odaklandı. Cami ve üniversite gibi geçmişinde sicilini bozan icraatlara  sahip Balcı’nın, Kültürevi konusunda ne kadar istikrar göstereceği merakla bekleniyor.

 Haber: Fatma Sarıbıyık


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.