Maraton bitti

Maraton bitti
YKS ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) dün yapıldı. 160 sorunun sorulduğu sınav 180 dakika sürdü. İstanbul Teknik Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi'nde bekleyen veliler en az çocukları kadar heyecanlıydı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından düzenlenen, Türkiye genelinde yaklaşık 2 buçuk milyon öğrencinin başvuru yaptığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) dün saat 10.15'te başladı. Beyoğlu'nda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi'nde sınava girecek olan adaylar yakınlarıyla saatler öncesinden okula geldi. Sınav öncesi görevliler tarafından evrakları kontrol edilen öğrenciler, üst araması yapıldıktan sonra sınava girecekleri salonlara yönlendirildi. Sınav öncesi bahçeye alınan veliler, öğrencilerin okula girmeye başlamasıyla bahçeden çıkarıldı. Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden toplam 160 soru sorulan Alan Yeterlilik Testi (AYT) için saatler 10.00'u gösterdiğinde kapılar kapandı.

Güvenim sonsuz

Babalar Günü'nde kızını İstanbul Teknik Üniversitesi'nde sınava getiren Önder Koldaş, “Çok özel bir gün tabi.. Babalar Günü olması dışında kızımın geleceğini tayin edeceği bir gün. Sınava girdi dünkü sınavdan da başarıyla çıktı. Bugünkü sınavdan da öyle çıkacağına eminim. Ona olan sevgim ve güvenim sonsuz. Şu anda hiç heyecanım yok. Eminim başarılı olacağıma. Yolu açık olsun. Onun için en iyisi neyse o olsun tek dileğim bu” diye konuştu. Sınava girecek öğrencilerden Berk Mert Öz ise “Ben Diş Hekimliği veya Tıp Fakültesi istiyorum. Sınava beşinci girişim, ilk iki sınavda pek birşey yapamamıştım. Sonradan istediğim puanı alamadım, artık inşallah yapacağız bu sene. Pek heyecanlı değilim bu sefer çalıştım güveniyorum kendime. Hazırlık süresi boyunca çok çalışmaktan ziyade düzenli çalıştım. Özel ders desteği aldım" dedi.

Çok heyecanlı

Kadıköy'de bulunan Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesinde de sınava girecek öğrenciler ve velileri saatler öncesinden okula geldi. Girişte evrakları kontrol edilen ve üstleri aranan öğrenciler sınav salonlarına girerken, aileleri ise onları okul bahçesinde heyecanla beklemeye başladı. Saat 10.00'da kapıların kapatılmasıyla içeri öğrenci alınmadı. Polis ekipleri okul çevresinde trafik akışını sağlamak için önlem aldı. Velilerden Kemal Aslan, "Oğlumu bıraktım. Çok hazırlandı. Bu sene ikinci senesi. Geçen sene girememişti bu sene giriyor. Dün girdi, 'Çok başarılıyım.' dedi. İki sene üst üste dershaneye yolladım. Benim ikinci oğlum hep getirdim, götürdüm bende heyecan yok onlarda var. Öbürü İktisatı bitirdi. Bu oğlum da eczacılığı hedefliyor” diye konuştu. Bir başka veli Rafiye Erkan ise "Yeğenimi getirdim. Tıp istiyor inşallah hayırlısıyla olacak. Çok çalıştı. İnşallah bütün öğrencilerimizin emekleri boşa gitmez. Hepsine bol başarılar diliyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.