Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan flaş açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan flaş açıklama
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, liselerde gerçekleşecek yüz yüze sınavlara, 8 Mart'tarihinde başlamak üzere illerin Kovid-19 vaka sayısı durumuna göre karar verilecek. Ülke TV'de canlı yayınlanan "Genç Vizyon" programında eğitim gündemine

Okulların açılmasına dair bir soru üzerine Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bazı illerde vaka sayılarındaki artışlara bağlı olarak, Sağlık Bakanlığın hangi illerin "düşük", "orta", "yüksek" ve "çok yüksek" kategoride olduğunu belirlediğini ve buna göre il hıfzıssıhha kurullarının karar aldığını söyledi.

Çeşitli illerde ani vaka artışların bulunduğuna dikkati çeken Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "1 Mart'tarihinde okulları açalım sonra ortaya çıkacak rapora göre 2 Mart'tarihinde tekrar kapatalım" gibi bir problem yaşanmaması için tedbir almak istediklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "İller ve çok yüksek, orta, düşük kategoriler belli olduğunda, Milli Eğitim Bakanlığı genel olarak bir takipte ama Sayın Valilerimiz de kendi illeri ile ilgili tedbirleri alacaklar."

Tüm illerde 2 Mart'tarihinde yüz yüze eğitimin başlayıp başlamayacağına dair soruya ise Milli Eğitim Bakanı Selçuk şöyle cevap verdi, "Tüm iller için 2 Mart tarihinde geçerli.

Sağlık Bakanlığın son 7 gün için ortaya çıkaracağı vaka sayıları ve hangi ilde kaç vaka var 100 binde, bunların belirlenmesi ile diyelim ki 'çok yüksek', 'yüksek' riskli iller söz konusu, valiliklerce il hıfzıssıhha kurulu marifetiyle o ilde 2 Mart'tarihinde açmayabilirler.

Çünkü yerinde karar bunu gerektiriyor. Yani 'bizim ilimizde artış çok hızlı, dolayısıyla biz valilik olarak böyle bir tedbiri öngördük' diye böyle tedbir alabilirler."

Yüz yüze sınavlarla alakalı tedbir alınması gerekti

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, liselerde yüz yüze sınavlara dair, şöyle konuştu:

"2 Mart tarihinde meselesi gündeme gelince illerdeki sınavlarla alakalı bir tedbir almak gerekti.

Diyelim ki 3 Mart'tarihinde ya da 2 Mart'tarihinde, 5 Mart'tarihinde bir vilayet, bir ilimiz o ildeki okulların kapatılması konusunda karar alırsa o zaman sınavlarla alakalı bir karışıklık olacak.

'1 Mart akşamı var ya da yok' demiş olacağız, bu da bir kargaşaya yol açacak bunun önüne geçebilmek için de 8 Mart tarihinden başlamak üzere illerin durumuna göre karar verilecek."

Öğretmen atamaları

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bir başka soru üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı olarak daha çok öğretmen istihdam etme konusunda taleplerin olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bu talebimizi alakalı kuruluşlarla kurumlarla kamu maliyesi disiplini içerisinde konuşuyoruz, tartışıyoruz ve ortaya çıkan imkanlarla nasıl bir sunum olacağı, nasıl bir teklif olacağı, ne kadar olabileceğini elbette kamu maliyesi çerçevesinde de ortaya koyuyorlar.

Bizim beklentimiz tabii ki daha yüksek bir atama. AK Parti döneminde yüzbinlerce öğretmen atanmış, öğretmenlerin üçte ikisinin atandığı bir durumdan söz ediyoruz, bu dönemde.

Öğretmenlerimizin atanma sayısı daha çok artması konusunda geçmişten gelen bir irade var. Bu irade elbette devam ediyor, imkanlar ölçüsünde. Bunun daha artması için hepimiz gayret ediyoruz.

Öğretmen ataması birkaç ay süren bir yasal gereklilikleri çerçevesinde bir takvim var. Şimdi arkadaşlar bu takvimin 2 seçeneğini oluşturdular ve bu seçenekler üzerinde bu hafta bir görüşme söz konusu yani bu takvimi hangi ay, nasıl yapabiliyoruz neyi nasıl yetiştirebiliriz biçiminde bir takvim söz konusu olacak, bunu da paylaşacağız."

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav tarihinde bir ertelemenin söz konusu olup olmayacağına dair soruyu "Bizim şu anda bir tarihimiz var ve o geçerli, bunun tersine bir şey söylüyor değiliz şu anda. Sınav, ilan edilen tarihte yapılacak ama çok olağanüstü bir durum olduğunda tabii ki değişebilir."

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sosyal medya üzerinden yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Okulların açılma takviminde yaşanan 1 günlük erteleme için tüm vatandaşlarımızdan özür dilerim. Bazı illerimizde son birkaç günde tespit edilen hızlı vaka artışı yeniden değerlendirme zorunluluğunu doğurmuştur. Sağlık önceliğimiz. Sabrınız ve anlayışınız için çok teşekkür ederim."

Kaynak: Ülke TV

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.