Öğretmenler adalet arıyor

Öğretmenler adalet arıyor
İstanbul Kadıköy’de Muhsin Adil Binal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kapatılmasıyla norm durumuna indirilen 12 öğretmen adalet arayışı devam ediyor.

Kadıköy’ Muhsin Adil Binal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasına deprem analizi yapılacağı gerekçesiyle 2 sene önce yıkım kararı verildi.

Kademeli olarak kapatılması kararı verilen Muhsin Adil Binal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki öğretmen ve öğrenciler, Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Kız Lisesi’ne misafir olarak gönderildi.

Okul, kademeli olarak kapatılmayarak Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Kız Lisesi’yle birleştirildi. Okulları başka bir liseyle birleşen 12 öğretmen ise norm fazlası çıkarıldı.

Cumhuriyet'ten İlayda Kaya'nın haberine göre, haklarını isteyen öğretmenler, sürece tepki göstererek İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dava açtı.

İki öğretmen açtıkları davayı kazandı. Davalarını kaybeden veya yeni dava açan öğretmenler kazanan öğretmenleri emsal göstererek üst mahkemeye başvurdu.

İMAM HATİPLERE TEŞVİK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Eğitim-Sen İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Çayan Çalık, Cumhuriyet’e yapmış olduğu açıklamada “Hukuki süreci kazanan iki arkadaşımızın yanında diğer arkadaşlarda davaları devam ediyor.

Eğitim-Sen olarak biz de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, herhangi bir mahkeme kararına bağlı kalmaksızın mağduriyetin sonlanması için yazı gönderdik. Bize gelen cevapta mahkeme kararı dışında yapabilecekleri bir şey olmadığını belirttiler.

Okulu kademeli olarak kapatmak yerine bütünüyle kapattılar. Bu süreçte öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz mağduriyet yaşadılar. Kamu, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin yararının gözetilmesi gerekiyor.”

Okul değiştiren öğrencilerin de mağdur edildiğini, “Okul binasının bu şekilde gözden çıkarılması doğru bir adım olmadı. Kalabalık sınıfların engellenmesi gerekiyor.

Milli Eğitim’in; öğrencilerin, öğretmenlerin ve kamunun lehine imza atmasını bekliyoruz. Bu tür okulları kapatarak imam hatip liselerini teşvik etmeye çalıştıklarını görüyoruz.”

Okulun tekrardan yapılması için bir hayırsever tarafından 3,5 milyon TL bağış yapıldığı, ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kayıtlarında bulunduğu ileri sürülen bağışın akıbetine dair müfettişlerinin soruşturma yaptığı öğrenildi.

Kaynak:Cumhuriyet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.