Silivri'de kesilen 7 ağaç ortalığı karıştırdı

Silivri'de kesilen 7 ağaç ortalığı karıştırdı
Silivri'de Belediye'nin, ömrünü doldurduğu gerekçesi ile kestiği 7 ağaç ortalığı kızıştırdı. Önce Çevre Derneği açıklama yaptı, ardından Silivri Belediyesi, ardından da AK Parti Çevre Komisyonundan açıklama geldi. Süreci bir kez daha değerlendiren Çevre D

Silivri'de kesilen 7 ağaç ortalığı karıştırdı

Silivri'de Belediye'nin, ömrünü doldurduğu gerekçesi ile kestiği 7 ağaç ortalığı kızıştırdı. Önce Çevre Derneği açıklama yaptı, ardından Silivri Belediyesi, ardından da AK Parti Çevre Komisyonundan açıklama geldi. Süreci bir kez daha değerlendiren Çevre Derneği ise dün gönderdiği yazılı açıklamada "Ne İsa'ya yaranabildik ne de Musa'ya" diyerek hem Silivri Belediyesi yetkililerine hem de AK Parti'ye tepki gösterdi.

İhaleden sonra mı ömrü doldu?

Dernekten yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Bu hafta ilginç bir hafta oldu. Sahildeki, belediyeye ait, eski Beyaz Saray çay bahçesinin arazisindeki yedi ağaç kesildi. Yeşil alan fakiri Silivrimizde korunması gereken bu ağaçlar, Silivri Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürlüğüne ait personel tarafından kesildi. Bu arazi balık lokantası olmak üzere belediyece ihaleye çıkarılmıştı."

Silivri'nin akciğerlerinin bir bölümü söküldü

"Elli, altmış yaşındaki, belki daha da yaşlı bu ağaçlar, hızla beton yığınına dönen sahilde küçük de olsa bir yeşil noktaydılar. Korunmaları mümkündü. Ekonomik ömürlerini doldurdukları gibi komik bir gerekçeyle kesildiler. Sapasağlam, güçlü ağaçlar, balık lokantalarına yer açmak için değil de, ekonomik ömürlerini doldurdukları için kesilmişlermiş. Sanki baltalık orman işletiyoruz. Park ve bahçelerdeki ağaçlar, ekonomik olmaları için değil, büyüyebildikleri kadar büyümeleri için yetiştirilirler. O ağaçlardaki her bir fazla yaprak Silivrinin akciğerlerine bir katkıdır. Bu ağaçlar kesilirken, Silivrinin akciğerlerinin bir bölümü sökülmüş oldu."

Hanginiz bu güne kadar bir ağaç yetiştirdiniz?

"Tabii, savunma daha da komik, kesilen ağaçların yerine sahil görselliğine ve iklimine uygun bitki dikilerek yeni peyzaj düzenlemesi yapılacakmış. Bu ağaçların kesilmesine karar verenlerin, ya da kesenlerin hangisi bugüne kadar bir ağaç yetiştirdi? Hanginizin ömrü, dikilen yeni ağaçların aynı boya gelmelerini görmeye yetecek?"

Engel olmak önce sizin işinizdi

"Diğer yandan, AKP'li bazı meclis üyeleri de bu ağaçlar kesilirken müdahale etmediğimiz için bizi eleştirdiler. Bunu doğrudan yaptıkları yetmiyormuş gibi, "Sahibinin Sesi" bir gazetede ve internette de yapmaya devam ediyorlar. Bizi ne için suçluyorlar? Kendi yapmadıkları bir işi bizim yapmadığımız için... Arkadaşlar bu iş sizin işinizdir. Yetkili sizsiniz. O meclise ne için seçildiğinizi düşünüyorsunuz? Sadece el kaldırıp oy vermek için mi? İşte tam da bu işleri yapmak için oradasınız. Yoksa sizin yapmanız gereken bir işi çevre derneği niye yapmadı diye şikayet etmek için değil."

Haber verseydiniz biz müdahale ederdik

"Ağaçlar kesildikten sonra, "niye müdahale etmediniz" diye sormak yerine, zamanında haber verseydiniz, biz elimizden geleni yapardık. Yine, "çevre derneği niye müdahale etmedi" diye soran gazeteci kardeşlerimiz de kendileri kesilen ağaçların fotoğrafını çekiyorken bize de haber verselerdi yine müdahale ederdik. Ayrıca yeni öğrendik ki, AKP'nin bir çevre komisyonu varmış. Bu komisyon neden bu ağaç kesimi işine müdahale etmedi. Yoksa bu komisyonu, havaalanı konusunda bize cevap vermek için alelacele icad ederken, ağaç kesimi konusunda da bir şeyler söylemesi gerektiği aklınıza gelmedi mi İşte böyle dostlar!.. Ağaç kesiminden geç haberdar olduğumuz ve müdahale edemediğimiz için AKP'lilerce suçlandık. Daha sonra bu konuda belediyeyi eleştirdiğimiz için CHP'lilerce suçlandık. Yukarıda da dediğimiz gibi Ne İsa'ya yaranabildik, ne de Musa'ya... Biz, kısıtlı kaynakları olan, buna rağmen canla başla, Silivrililerin sağlıklı bir çevrede yaşamaları için elinden geldiğince uğraş veren bir sivil toplum örgütüyüz. Sizlerin partilerinizin bütçeleri bizde yok. Bizim elimizden gelen bu kadar. Yine de elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sağlıklı, yeşil, temiz bir Silivri için varız ve hep olacağız."


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.