Avcılar'daki yıkım Meclis gündeminde

Avcılar'daki yıkım Meclis gündeminde
CHP’li Özdemir, Avcılar Ambarlı Mahallesi’ndeki yıkımları Meclis gündemine taşıdı.
Özdemir, Çevre ve Şehircilik Bakanı ile görüşeceğini belirterek bakanlığı yurttaşların mağduriyet yaşamaması konusunda gerekli sorumluluğu almaya davet etti. 

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, Avcılar Ambarlı Mahallesi'nde yaşanan yıkım ve tahliye işlemlerinde vatandaşların yaşadığı mağduriyetleri TBMM Genel Kurulu gündemine getirdi.

Özdemir, bölgedeki vatandaşların kendi emek ve birikimleriyle edinmiş oldukları mülklerinin karşılığının sağlanmasının önemine dikkat çekerek, yurttaşların karşı karşıya bırakıldığı mağduriyetlerin giderilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı göreve davet etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bakanlar Kurulu’nun 2005 yılında “Afet Risk Alanı” ilan ettiği Avcılar Ambarlı Mahallesi’ndeki Bayırlı, Badem ve Bahçe Sokaklarında bulunan binalara “can ve mal emniyeti açısından ivedi olarak tahliyesi ve yıkımına ilişkin” tebligat gönderdi. Heyelan bölgesinde yer alan binaların yıkımına başlandı. İstanbul’un dondurucu soğuğuna rağmen binalar ve işyerleri yıkıldı.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Vatandaşlar, “Maliyet hesabı yapılırken insani boyut göz ardı edildi. Can güvenliğimiz bahane edilerek evlerimiz yıkılıyor, Anayasa’nın barınma ve mülkiyet hakkı hiçe sayılıyor” diyerek yıkıma tepki gösterirken, taleplerini Avcılar Belediye Başkanı’na da iletti. CHP’li Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, binaların heyelan bölgesinde olduğunu belirtirken, yurttaşların soğuk kış koşullarında mağdur olmamaları için kaymakamlıktan ek süre talep ettiklerini, yıkımlar için erteleme kararı beklediklerini söyledi.

YIKIM MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP’li Sibel Özdemir konuyu TBMM Genel Kurulu gündemine taşıdı. Bölgedeki vatandaşların kendi emek ve birikimleriyle edinmiş oldukları mülklerinin karşılığının sağlanmasının önemine dikkat çeken Özdemir, “Afet risk alanı” ilan edilen bölgede 179 bağımsız bölümün bulunduğunu belirterek, yıkımın planlandığı bölgede Ambarlı halkının yanı sıra Suriyeliler’in de yaşadığını söyledi.

Yıkım kararında Avcılar Beleiyesi’nin herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığını belirten Özdemir, mahalledeki bazı vatandaşların İstanbul 6. İdare Mahkemesi’ne daha önce açtığı dava üzerine, mahkemenin 18 Aralık tarihinde 1 ay süre ile “yürütmenin durdurulması hakkında yeni bir karar alınıncaya kadar yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne” karar verdiğini hatırlattı.

BAKAN İLE GÖRÜŞECEK

Özdemir, yurttaşların karşı karşıya bırakıldığı mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanı ile görüşeceğini bildiren Özdemir, bakanlığı sorumluluk almaya ve göreve davet etti. Özdemir, alınacak önlemlerin yurttaşların hak mahrumiyetlerine mahal vermeden alınmasının son derece önemli olduğunu belirterek, “Yurttaşlarımız kara kışın ortasında, yeni yıla sokakta girmek zorunda bırakılmamalı. Vatandaşlarımızın mağduriyetleri zaman yitirilmeden giderilmeli” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.