Beylikdüzü Belediyesi Mor Bayrak İçin Çalışıyor

Beylikdüzü Belediyesi Mor Bayrak İçin Çalışıyor
Beylikdüzü Belediyesi Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, Beylikdüzü Kent Konseyi Kadın Meclisi ile toplantıda buluştu.
Komisyon üyeleri, kurulma amaçlarını ve yaptıkları çalışmalar ışığında izledikleri yolu konsey üyelerine raporlarla sundu. Eşitlik şartında bulunan ve büyük yankı uyandıran, kadın erkek eşitliğini esas alan belediyelere verilecek mor bayrağın proje kapsamında içeriği görüşüldü. Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme başlığıyla yapılan toplantıda, işbirlikleriyle yürütülebilecek çalışmalar masaya yatırıldı.

Kadının toplumdaki yerini daha da değerli kılmak için 2015 yılının ilk aylarından itibaren çalışmalarına başlayan Beylikdüzü Belediyesi, Avrupa yerel ve bölgesel yönetimlerinin yetkilerini ve ortaklıklarını vatandaşları için daha fazla eşitlik yaratmak üzere kullanma amacıyla Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Avrupa Şartı'nı imzaladı. Meclis kararlarıyla Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nu kurdu ve çalışmalarına başladı. Birçok çalışma gerçekleştiren komisyon, son olarak "Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme" başlığıyla Beylikdüzü Kent Konseyi Kadın Meclisi ile bir araya geldi ve katedilen yolu konuşarak çalışmaların raporlarını sundu. Aşamalı olarak yürütülen çalışmalarda sırasıyla komisyon oluşturulması, eşitlik şartı imzalanması ve toplumsal cinsiyet eşitliğini yerine getiren belediyelere verilecek olan Mor Bayrak Projesi'nin adımları konseyle yapılan buluşmada anlatıldı.

3 Ana Başlıkla Oluşturulan Eylem Planı Anlatıldı

Mecliste oy birliğiyle verilen kararda, proje kapsamında Mor Bayrak verme usül ve esaslarını belirlemek üzere Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yetki verildiği bilgisi aktarıldı. Çalışmaların son basamağı olarak hazırlanan eylem planının, 1.'si kadınların ekonomik yaşama eşit katılımını sağlamak, 2.'si kadının önündeki engelleri ekonomik alanlarda kaldırmak ve 3.'sü toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme konusunda kurum ve kuruluşları bilinçlendirmek olan 3 başlık açıklamalı olarak anlatıldı.

Komisyonda Yapılan Çalışmalar Sunuldu

Geliştirilerek yürütülen çalışmalar doğrultusunda Mor Bayrak Projesi'nin ilk aşaması olan Beylikdüzü Belediyesi'ne bu kavramı kazandıran kriterleroluşturuldu, belirlenen mahallelerde kreş çalışması başlatıldı, Beylikdüzü Belediyesi ve Sağlık Müdürlüğü talebi doğrultusunda yönetmelik gereği uygun kriterler oluşturarak Aile Sağlık Merkezi yapımı tamamlandı, gelecek de ise, Kadın Sığınma Evi kiralama yöntemi ile bakanlıkla görüşme kapsamında planlaması devam etmekte. Tüm raporların sunulmasının ardından toplantı sonucunda İzleme Değerlendirme Komisyonu'nun kurulmasına karar verildi. Daha sonra yapılacak görüşmede ise komisyon üyelerinin seçimi gerçekleştirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.