Beylikdüzü kadına şiddete dur diyor!

Beylikdüzü kadına şiddete dur diyor!
Birleşmiş Milletler’in “kadına şiddete dur demek” için desteklediği “Dünyayı Turuncuya Boyayalım” projesine Beylikdüzü de katıldı.
1960 yılının 25 Kasım'ında Dominik Cumhuriyeti'nde üç kadının cesedinin bulunmasının ardından Birleşmiş Milletler’in “kadına şiddete dur demek” için desteklediği “Dünyayı Turuncuya Boyayalım” projesine Beylikdüzü de katıldı.

“Dur de Olmaz de Kadına Şiddeti Engelle” ana sloganı ile sürece katkı veren Beylikdüzü Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ile Beylikdüzü Kent Konseyi, 25 Kasım- 10 Aralık tarihleri arasında devam edecek etkinliklerin ilkini Adnan Kahveci Mahallesi Kapalı Pazar Alanı’nda gerçekleştirdi.

Her yerin turuncu objelerle donatıldığı etkinlikte kadınlara turuncu yakalıklar dağıtıldı, perküsyon şov ve yapılan lirik dansla kadına şiddet sorununa dikkat çekildi.

Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Kent Konseyi, Dünya’da kadına ve kız çocuklarına karşı gösterilen şiddete bir son vermek için yürütülen uluslararası projeye destek veriyor. Beylikdüzü’ne de çeşitli şekillerde yansıyacak “Dünya’yı Turuncuya Boyayalım” hareketinin çıkış noktasını 25 Kasım 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyeti’nde, Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele eden Patria, Minerva ve Maria adındaki Mirebel kardeşlere tecavüz edilip öldürülmeleri üzerine Birleşmiş Milletler, bu günü, "kadına yönelik şiddetin yok edilmesi için uluslararası mücadele günü" olarak ilan etmesi oluşturuyor. O tarihten sonra "Kelebekler" adıyla efsaneleştirilen üç kız kardeş, Dünya’da anılmaya başlanıyor.

“Dünyayı Turuncuya Boyamaya Devam Ediyoruz”

Beylikdüzü’nde 25 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında 15 gün boyunca sürecek bir etkinlik programı hazırlayan Beylikdüzü Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ile Beylikdüzü Kent Konseyi Kadın Meclisi; ilk farkındalık çalışmasını Adnan Kahveci Mahallesi Kapalı Pazar Alanı’nda hayata geçirdi.

Organizasyona Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu da katıldı. Dilek İmamoğlu, “Birleşmiş Milletler’in dahil olduğu uluslararası projeye destek vermek amacıyla burdayız. Kadına yönelik gösterilen psikolojik ve fiziksel şiddete karşı bu kampanyada 25 Kasım-10 Aralık arası dünyayı turuncuya boyuyoruz.
Asıl bundan sonra nasıl olacak merak ediyorum. Süreç, turuncu mu devam edecek, siyah mı. Kadın cinayetleri erkekler tarafından gerçekleştiriliyor. Bunu gerçekten sorgulamak lazım. Sorunun kaynağına inmek gerekiyor. Ben bunun ancak ve ancak eğitimle mümkün olabileceğine inanıyorum. Topluma bu bilinci yerleştirmeliyiz. Aksi durumda bir adım ileriye gidemeyiz. Asıl hedefimiz biz kaç kadına ulaşabiliriz olmalı. Elbette biz de Beylikdüzü olarak kadın cinayetlerinin sona ermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kadına Şiddete Son Dercesine Darbuka Çaldılar

Turuncu balonların etrafı süslediği alanda kadınlar; “Şiddete Sessiz Kalma, İş Hayatında Daha Çok Var Olmak İstiyorum, Yaşam Hakkımı İstiyorum, Dur De, Olmaz De Kadına Şiddeti Engelle” sloganlardan oluşan pankartlar açtı. Belediye ve kent konseyi ekipleri turuncu flarları ve dağıtılan turuncu renkteki keçeli çiçek yakalıklarla projeye dikkat çekmeye çalıştı.

Ayrıca Kent Konseyi Kadın Meclisi çalışanları harika bir perküsyon şov yaptı, “kadına şiddete son” dercesine vurdukları darbukanın sesi alandaki insanların ilgisini topladı. Lirik dans ekibindeki dansçılar ise şiddet gören kadının psikolojisini yansıttıkları dansla farkındalık yaratmaya çalıştı.

“15 Gün Boyunca Devam Edecek”

“Dünya’yı Turuncuya Boyayalım” etkinliği Beylikdüzü’nün farklı noktalarında 15 gün boyunca devam edecek ve kadına şiddetin sonlandırılması konusunda vatandaşlar bilinçlendirilecek. Dünya çapında yaratılmaya çalışılan farkındalığa elini uzatan Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Kent Konseyi ekibi proje kapsamında ayrıca; esnaf, sağlık ocağı, hastane önü, muhtarlık ve kafe ziyaretleri, bisiklet turu, söyleşi, yürüyüş, sinema ve kısa film gösterimi gibi eylemlerde bulunacak. Beylikdüzü’nde etkinlik yapılacak alanlar turuncu objelerle donatılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.