Çatalca'daki satışlar gündemde....

HABERDAR'ın günlerdir yayınladığı 'Çatalca'daki soğuk hava deposu satışları' ülke gündemine oturdu. Akşam gazetesi bugünkü manşetini Çatalca'daki satışlara ayırdı.

Çatalca'daki satışlar gündemde....

Ercan Öztürk imzasıyla yayınlanan haberde şu bilgiler yer aldı:

 

Muhtarlar, yasadan kısa süre önce bir arazi ile muhtarlıklara bağlı dükkan ve traktörleri satmış. Çatalca Belediye Başkanı Kara tepkili: Yangından mal kaçırmışlar...

 Büyükşehir Yasası ile Çatalca'ya bağlanan 27 köyden belediyeye şok çalım...


İstanbul Çatalca'da ilginç tartışma...İşte Çatalca Belediyesi'ni kızdıran olayın öyküsü: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün iki hafta önce '6360 Sayılı' Büyükşehir Yasası'nı onaylamasıyla birlikte köylerin, belediyelere bağlanma süreci başladı. Çatalca'da da 27 köy mahalle olarak Çatalca Belediyesi'ne dahil oldu. Köylerin belediyeye bağlanmasından kısa süre sonra ilginç bir durum ortaya çıktı. Muhtarlıklara gelir getiren ortak malların yasa çıkmadan iki hafta önce satıldığı anlaşıldı. Köy muhtarlarının tamamının satışa karar verdiği, Kaymakam Nevzat Taşdan'ın da 36 kişilik 'İhale Komisyonu' kurup malları sattığı öğrenildi.

 

TOPLAM 2.6 MİLYON

 

ÇATALCA Belediye Başkanı Başkanı Cem Kara, Kaymakam Taşdan'ın girişimiyle satılan araziyle ilgili şunları söyledi: Burası 1967'de Hayri Kuyaş tarafından belediyeye bağışlanmış.O zaman sayısı 63 olan köye hizmet veriyordu. Soğuk hava deposu olarak kullanılıyordu. İmar kayıtlarında belediyenin malı olarak gözüküyor. Sadece Köy Hizmetleri Birliği'ne 'Soğuk Hava Deposu' olarak kullanılmak üzere bağışlanmış. 27 köyün muhtarı ile kaymakam 10-15 gün önce ani bir kararla toplanıyorlar. Ve 6 dönümlük belediye arazisini ve Soğuk Hava Deposu'nun binasını ihale usulü satıyorlar. Yani yangından mal kaçırıyorlar. Bedel ise 2 milyon 600 bin lira. Köy başına 80-90 bin lira düşüyor. Bu parayla ne hizmeti yapacak? Biz Türkiye'nin belediyesi değil miyiz? Burası İBB'ye bağlıyken satışı neden yapmadılar? Altında siyasi neden arıyorum.

 

BUNUN dışında bazı köy muhtarlarının da muhtarlıklara ait mülkleri sattığını duyduk. Cuhmurbaşkanlığı, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı'na gerekli yazıları yazdık. Bu arazinin mülkiyeti belediyeye ait. Belediyeye ait gözüken yerin satılması yasalara aykırı.

 

Okulların badanası yapılacak

 ÇATALCA Kaymakamı Nevzat Taşdan ise şunları söyledi: Siyasi neden aranmasın. Köy muhtarları bina ve 6 dönümlük arazinin satışını talep etti. 2 milyon 600 bin liraya sattık. Para 27 köye eşit dağıtılacak. Belediye Başkanı'nın haberinin olmaması normal. Çok ani gelişti. Belediyeden mal kaçırdığımız yok. Gençler için top sahası yapılacak. Okulun badanası, öğrenciler için tuvalet kağıtları bu parayla karşılanacak. 

 ÖTE yandan muhtarların mülk satışı için Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurduğu ortaya çıktı. Ormanlı Köyü Muhtarı, muhtarlığa ait bina, dükkanve traktörleri buraya satmış. Diğer muhtarların da mülklerini satmak için harekete geçtiği öğrenildi.HABERDAR 28 KASIM 2012 GÜNÜ 'SATAMAZSINZI' DEMİŞTİ...!

 

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2012, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER