Eline yüzüne bulaştırdılar

Eline yüzüne bulaştırdılar
Hazineye ait olan 10 dönüm arazi, Maliye tarafından Silivri Emniyet Müdürlüğü'ne yeni bina yapılması için verildi. 
 Haber: Fatma Sarıbıyık Yıldırım

Maliye Müsteşarlığı tarafından Silivri’ye kültür merkezi yapılması için tahsis edilen ve 3 belediye başkanı, iki ayrı protokol ile iki ayrı proje gören yer, belirlenen süre içerisinde kültür merkezi yapılmadığı gerekçesi ile yeni bina yapılması için Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne tahsis edildi.

Tahsise Başbakan ve Maliye Bakanı da onay verdi. Silivri Alibey Mahallesi 20N-IV pafta, 99 ada, 4 nolu parseldeki eski belediye hizmet binası, şimdiki Palmiye Düğün Salonu yanında bulunan ve hazineye ait olan 10 dönüm arazi, Maliye tarafından Silivri Emniyet Müdürlüğü'ne yeni bina yapılması için tahsis edildi. 

Projesi bile çizilmeye başlandı

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Silivri İlçe Başkanı Rıfat Kutlu, kültür merkezi için ayrılan yerin İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne tahsis edildiğini doğrulayarak, "İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün kendine ait bir yere ihtiyacı vardı. Maliye hazinesi ait olan ve kültür merkezi yapılması için Silivri Belediyesi'ne tahsis edilen araziye verilen süre içinde belediye tarafından herhangi bir çalışma yapılmadığı için yer kanunen hazineye kaldı. Biz de Emniyet Müdürümüzün yeni bir emniyet binası talebi üzerine maliye hazinesine kalan bu yeri Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne tahsis ettik. Yer tahsisi 2 ay önce yapıldı. Projesi de çizilmeye başlandı. Silivrimize ve Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne hayırlı uğurlu olsun” dedi.  

Öztekler protokole uymadı

Silivri Belediyesi eski Başkanı Selami Değirmenci’nin döneminde  imar planlarına kültür merkezi olarak işlenen arazi, daha sonra AK Partili Başkan Hüseyin Turan’ın zamanında maliyeden yer tahsis onaylandı. Tahsisin onaylanmasının ardından Öztekler Firması ile Belediye arasında Kültür Merkezi Protokolü yapıldı. Silivri'ye 4 milyon TL'lik kültür merkezi yapımı çerçevesinde Öztekler Firması'na plan notu ile 37 bin 300 metrekarelik inşaat alanı kazandırılmıştı. Aynı zamanda Öztekler’e ait arsada yapılan fonksiyon değişikliği ile parsel konut alanından ticarete dönüştürülmüştü. Ancak Öztekler Firması protokole uymayarak verilen kültür merkezi sözünü yerine getirmemişti.  

İki firma da sözünü tutmadı

2009 yerel seçimlerinde Belediye eski Başkanı Hüseyin Turan’ın seçimi kaybetmesinin ardından seçilen Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, 2010 yılında İşadamı Mehmet Balcı ile Belediye arasında Kültür Merkezi Protokolü imzaladı. İşadamı Mehmet Balcı’nın Silivri’de yaptığı üniversite binası ve konut alanında imar planı değişikliğine gidildi.  Ancak Mehmet Balcı protokoldeki imzasını inkâr ederek, kültür merkezi sözünü yerine getirmedi. Hüseyin Turan döneminde Öztekler Firması, Özcan Işıklar döneminde de merhum iş adamı Mehmet Balcı’nın kültür merkeziyle ilgili sözlerini yerine getirmemelerinin ardından, yıllardır atıl durumda duran arazi en sonunda Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne tahsis edildi. 

Müdürlük kiradan kurtuluyor

Yıllardır kirada hizmet veren Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü, yapılan yer tahsisiyle kiradan kurtulmuş olacak. Silivri’nin girişinde yapılacak olan yeni İlçe Emniyet Müdürlüğü binası ile de emniyet personeli daha sağlıklı ve rahat bir şekilde hizmet verecek. İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün yeni binası için yapılan projede, lojmanlar, çok amaçlı salonlar ve konferans salonları ile birlikte otopark da yer alıyor. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.