KADiR ABi MEVZUYA VAKIF

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, öğrenci yurdu yapmak üzere Avcılar ve Büyükçekmece’de kiraladığı iki binanın işletmesini, kurucuları arasında Kadir Topbaş ve AK Partililerin bulunduğu Ensar Vakfı'na devretme kararı tartışma yarattı. Konu hakkında gazetemize değerlendirmede bulunan CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, bu tür vakıfların İBB kaynaklarından beslenmesinin yanlış olduğunu söyledi.

KADiR ABi MEVZUYA VAKIF
İBB, öğrenci yurdu yapmak üzere Avcılar Üniversite Mahallesi, Cemil Meriç Sokak'ta ve Büyükçekmece Pınartepe Mahallesi Metal Sokak'ta kiraladığı iki binanın işletmesini, kurucuları arasında İBB Başkanı Kadir Topbaş ve birçok AK Parti'linin bulunduğu Ensar Vakfı'na devretme kararı aldı. Ancak binaların yurt olarak kullanılması için İBB ile Ensar Vakfı arasında hazırlanan protokol, Büyükşehir Meclisi'nde tartışmalara yol açtı. Toplam 3 bin 200 metrekarelik alana sahip olan yurt binalarının protokolle Ensar Vakfı'na devredilmek
istenmesine CHP grubu tepki gösterdi. 

Kamu kaynağına ihtiyaç duyuluyor
CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, İBB'nin kiraladığı yerleri niçin kendisinin işletmeyip de seçilmiş özel vakıflara verdiğini sordu. Çoban, “TÜRGEV ve Ensar Vakfı ile İBB'nin protokol arayışları öne çıkıyor. Neden bu iki vakıfla sürekli karşılaşıyoruz? Madem yurt açılacak, neden başka vakıfla protokol imzalanmıyor? TÜRGEV dendiği zaman akla Bilal Erdoğan, Ensar Vakfı dendiğinde ise kurucuları arasında adı geçen Kadir Topbaş geliyor. Bu vakıflar özel bağışlarla iş yapamıyor da, kamu kaynağına mı ihtiyaç duyuyor?" diye sordu. Protokol gereği İBB'nin yıllık 540 bin lira kira ödeyeceğini savunan Çoban, “Görülen o ki, kamu kaynakları yandaşlara peşkeş çekiliyor" dedi.
Erdoğan da bu ülkenin evladıdır
Eleştirilere yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Abubekir Taşyürek, İBB'nin tüm yatırımlarının denetlendiğini belirterek, “Asla yandaşlara peşkeş çekmek diye bir işlem olamaz. Bizim işlerimiz tamamen hukuka uygundur. Ayrıca Bilal Erdoğan bu ülkenin bir evladıdır. Eğer bu ülke için bir şey yapıyorsa takdir edilmelidir" dedi. Konuşmaların ardından oylamaya sunulan protokol, AK Parti'li üyelerin oylarıyla kabul edildi.
Kriterleri vakıf belirleyecek
İBB ile Ensar Vakfı arasında yapılan protokole göre, söz konusu yurtlara öğrenci seçme kriterlerini ve mülakat esaslarını vakıf belirleyecek. Protokolde, Ensar Vakfı'nın sorumluluklarından bazıları şöyle: Yurdun kız veya erkek yurdu olup olamayacağına karar vermek. Elektrik, su, gaz vb. sabit giderlerini karşılamak. Mülkte Vakıf
ilke ve politikalarının yürütülmesi ve disiplinin sağlanması hususlarında meydana gelecek tüm aksaklıklardan sorumlu olmak. Kontenjanı ve öğrenci seçme kriterleri ve mülakat esaslarını belirlemek. Belediye tarafından yönlendirilecek öğrencileri seçme kriterleri ve mülakat esaslarını dikkate alarak öncelik tanımak.

Kurucu kadroda AK Partililer var
1979'dA kurulan Ensar Vakfı'nın kurucuları arasında İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın yanı sıra AK Parti Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Ali Erilli, Aziz Torun, İsmail Bacacı, İstanbul İl Milli
Eğitim Müdürlüğü eski Başkanı Ata Özer, Mehmet Sarımermer, Mustafa Açıkalın ve eski Bakan Ömer Dinçer gibi isimler yer alıyor. Ayrıca Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem'de vakfın yönetiminde bulunan isimlerden. Mütevelli Heyet Başkanlığı'nı İsmail Cem Dilberoğlu'nun yaptığı vakfın amacı kendi sitesinde, "İnsan, maddi ve manevi iki temel birikimi sağlamak üzere dünyasını mamur eder. Varlığımızın maddi yönüne taalluk eden ihtiyaçlarımızla beraber manevi dünyamızın da ihtiyaçları vardır. Geleneğimizdeki vakıf anlayışı insanın maddi ve manevi tüm yönlerini düşünen ve buna yönelik hizmetleri gerçekleştirmeyi amaç edinen bir yapıdır. Ensar Vakfı, geleneğimizde var olan bu anlayışı zamanın ruhuna uygun bir şekilde yaşatmak, geliştirmek ve nesillere aktarmak üzere kurulan ve 30 yılı aşkın bir süredir bu amaca yönelik çalışmalar yapan bir vakıftır" şeklinde açıklanmış.

KAYNAK: GAZETE İSTANBUL

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 09:32

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER