KİPTAŞ YANLIŞINDAN DÖNÜLSÜN!

KİPTAŞ YANLIŞINDAN DÖNÜLSÜN!
CHP İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ hazırladığı yazılı soru önergesini İBB Meclisinde sözlü okuyarak bir günde 2138 konutu şaibeli bir şekilde satışı gerçekleştirilen KİPTAŞ’ın Çatalca’da ki Konutlarını İBB Meclis gündemine bir kez daha getirdi.
CHP’li Hüseyin Sağ, Başkan Kadir Topbaş ve KİPTAŞ Genel Müdürüne seslendi: “Sayın Kadir Topbaş, 2400 konutu dar gelirlilerin istifadesine sunacaklarını açıkladı, açıkladı ama ne oldu? Konutlar satışa çıktı ve bir rekor kırıldı, 2138 konut bir günde satıldı, yahu ekmek olsa bir günde satılmaz, öncelikle yerel halkın faydalanması gereken konutlar Çatalca halkından gizlenerek nerede satıldı, KİPTAŞ’ın Zeytinburnu ofisinde satıldı, satıştan haberi olmayan Çatalca halkı da yedeğe alındı. Geliniz bu yanlıştan dönünüz, bu şaibeli satıştan vazgeçin, iptal edin, yoksa bu şaibeli satış tüm meclis üyelerini zan altında bırakır. Noter huzurunda halka açık bir satış süreci gerçekleşsin. Öncelikle Çatalca halkına öncelik tanınsın, aksi takdirde yasal süreç başlatacağız ve bu daireleri tümünü kastetmiyoruz ama haksız şekilde edinenleri ortaya çıkaracağız” dedi. KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım’ın 16 yıllık görevi boyunca çok sayıda gayrimenkul edindiği iddiasını da seslendiren CHP’li Sağ şu soruları sordu: “Anılan proje ile ilgili satış süreci ne zaman başlatılmıştır? Hangi basın yayın organları aracılığı ile duyurusu yapılmış dır? Talepler hangi yöntemle ve ne zaman toplanmaya başlanmıştır? Hak sahipleri içinde Meclis üyeleri siyasi parti yöneticileri var mıdır? Hak sahipleri arasında Çatalca’da oturan ikametgahı Çatalca da bulunan kaç kişi vardır? AKP ilçe başkanının görevleri arasında KİPTAŞ’ın konutlarını yandaşa pazarlamak emlakcılık yapmak var mı?”


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi 2016 yılı Ocak ayı toplantılarında İBB Meclisi CHP Üyeleri Hüseyin Sağ, Taner Kazanoğlu, Ufuk Akın, Belgin Tezer, Süleyman Kolcuoğlu, Cevdet Bayram, Ercan Ulaş Kaya, Doruk Bulut, Melih Yıldız, Tarık Erdoğan, Esin Hacıalioğlu ve Seyit Ali Aydoğdu imzaları ile İBB Meclis Başkanlığına sunulan ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen önerge:

 

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞINA

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı bir iştirak olan KİPTAŞ’ın kuruluş amaçlarına baktığımızda bina, arsa ve araziden oluşan gayrimenkullere yatırım yapmak, alım satım yapmak, kiralamak, kiraya vermek şeklindedir.Günlerce Ulusal basında haber olan 1999 yılında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından KİPTAŞ Genel Müdürlüğü görevine getirilen İsmet Yıldırım da 16 yıllık görevi boyunca çok sayıda gayrimenkul edindi. Yıldırım’ın en tartışılacak gayrimenkulleri ise KİPTAŞ’a iş yapan Özyazıcı İnşaat’ın Torunlar İnşaat’la birlikte yaptığı Nishistanbul’dan kendisi ve eşinin üzerine aldığı iki daire ile kentsel dönüşüm kapsamında Topkapı’da yapılan Merkez Evlerinde kızının üzerine aldığı dairedir, vazgeçilemeyen bir genel müdür.


Son olarak yine bir olumsuzluğa imza attı Sayın Kadir Topbaş faaliyet raporunu Meclise sunarken Yerel seçimlerden önce dar gelirlilere ucuz konut imkanı sunacaklarının sözünü verdiklerini hatırlatarak bu çerçevede ilk çalışmanın KİPTAŞ tarafından Çatalca ve Silivri’de başlatıldığını duyurdu, hepimiz duyduk. Kadir Topbaş, Önümüzdeki haftalarda ilan edecekleri kampanya ile Çatalca’da 2100, Silivri’de de 300 konut olmak üzere toplam 2400 konutu dar gelirlilerin istifadesine sunacaklarını açıkladı, peki açıkladı ama ne oldu, konutlar satışa çıktı ve bir rekor kırıldı, 2138 konut bir günde satıldı, yahu ekmek olsa bir günde satılmaz,  öncelikle yerel halkın faydalanması gereken konutlar Çatalca halkından gizlenerek nerede satıldı biliyor musunuz? KİPTAŞ’ın Zeytinburnu ofisinde satıldı, satıştan haberi olmayan Çatalca halkı da yedeğe alındı.


Bakınız Çatalca Belediye Meclisinde yapılan tartışmada AKP Grup Sözcüsü kısa bir süre önce görevden alınan İlçe Başkanına atıfda bulunarak “Meclis üyeleri olarak hiç bir tasarrufumuz olmadı, tüm süreci ilçe başkanımız yürüttü” dedi. AKP ilçe başkanının görevleri arasında KİPTAŞ’ın konutlarını yandaşa pazarlamak emlakçılık yapmak var mı? Böylemi yürüyor işler, hatta Avrupa yakasında ne kadar ilçe başkanı varsa talep topladığı ve KİPTAŞ’ın Zeytinburnu ofisinde değerlendirmeye alındığı ve hak sahiplerinin belirlendiği açıktır, bir usulsüzlüğü bu kadar geniş mecralara yayarsanız gizli kalmaz bu bilgiler, bize bizzat AKP’li arkadaşlarımızdan geliyor. Geliniz bu yanlıştan dönünüz, bu şaibeli satıştan vazgeçin, iptal edin, yoksa bu şaibeli satış tüm meclis üyelerini zan altında bırakır. Noter huzurunda halka açık bir satış süreci gerçekleşsin. Öncelikle Çatalca halkına öncelik tanınsın, aksi takdirde yasal süreç başlatacağız ve bu daireleri tümünü kastetmiyoruz ama haksız şekilde edinenleri ortaya çıkaracağız. Bu çerçevede;

1. Anılan proje ile ilgili satış süreci ne zaman başlatılmıştır? Hangi basın yayın organları aracılığı ile duyurusu yapılmış dır?

2. Talepler hangi yöntemle ve ne zaman toplanmaya başlanmıştır?

3. Hak sahipleri içinde Meclis üyeleri siyasi parti yöneticileri var mıdır?

4. Hak sahipleri arasında Çatalca da oturan ikamatgahı Çatalca da bulunan kaç kişi vardır?

Hak sahiplerinin ilçe bazında tablolarının çıkarılmasını, Önergemizin Başkanlık Makamına havale edilmesini arz ederiz.

 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.