Mardinliler dernek kuruyor…

Mardinliler dernek kuruyor…
Önceki gün Dalyan Sanat Cafe de bir araya gelen Mardinliler, Mardin’in kültür ve sosyal yaşamını İstanbullulara yakından tanıtabilmek için dernek çatısı altında toplanma kararı aldılar.

 
İstanbul’da ikamet eden Mardinliler dernek kuruyor. 
 
Şahsi ticari ve siyasi kaygıları bir kenara bırakıp tamamen Mardin’in tanıtımı için bir araya geldiklerini dile getiren Mardin Yeşilli Beldesi eski Belediye Başkanı Hayrettin Demir ; “Türkiye’nin tarihi ve kültürel zenginliğini dünya çapında tanıtan Mardin’in İstanbul’da tanıtımına katkıda bulunabilmek için bir araya geldik” dedi.
Mardin’in gelenek ve göreneklerinin yaşatılmasında dernekleşmenin kaçınılmaz olduğunun altını çizen Demir; “Amacımız yaklaşık 15 milyonluk koca İstanbul da ki hemşerilerimizi tek çatı altında toplayıp birlik ve beraberliğimizi sağlamaktır” şeklinde konuştu.
İstanbul’da yaşayan Mardinlilerin memleketlerine büyük özlemlerinin olduğunu dile getiren Demir;   “ Bugün sadece Türkiye de değil, Dünya çapında Mardinliyim derken göğsümüz kabarıyor.   Bu güzel memleketi benim gibi tüm Mardinli hemşerilerim de özlüyor. İşte onların özlemlerini giderecek üzüntü ve neşemizi hemşerilerimizle birlikte paylaşabilme ortamını sağlayabilmek için tüm Mardinli hemşerilerimi kuracağımız dernek çatısı altında toplamayı kararlaştırdık” diye konuştu.
Mardinlilerin toplantısına katılan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Mardin’in tarihi ve tabii güzelliğine hayran olduğunu söyledi. Başkan Akgün konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “ İstanbul da yaşayan Mardinlilerin bir çatı altında toplanması Mardin’in kültür ve sosyal yaşamına katkı sağladığı gibi, İstanbul’ da ki Mardinlilerin de buluşma noktası haline gelecektir. Biz Büyükçekmece Belediyesi olarak Mardin’in kültürel ve tarihsel zenginliğini halkımıza daha fazla tanıtabilmek için Kültürpark ta Mardin evinin yapımına başladık”
Tarihi ve kültürel bakımdan dünya çapında üç tane favori şehrinin olduğunu söyleyen Başkan Akgün; “Ben 37 yıllık belediyeciyim 17 yaşından beri de bu işi yapıyorum. Bana sorarsanız tarih ve kültürel bakımdan hangi şehirler hafızanıza yer etmiştir. Size bir çırpıda Roma, Lüksenburg ve Mardin’i sayabilirim. Mardin gibi bir şehrin ülkemizde olmasından büyük iftihar duyuyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.