Rant tarihine geçecek karar!

Rant tarihine geçecek karar!
İBB Meclisi’nden bir ay önce onay alan bina ‘özel hastane’ olacak…
İmar mevzuatında emsali olmayan bu özel uygulama Özyurt İnşaat’ın Esenyurt’ta diktiği bina için yapıldı. İBB Meclisi’nden bir ay önce onay alan bina ‘özel hastane’ olacak…
7 bin metrekarelik alana yapılan binanın yatırım maliyeti 40 milyon TL.

Skandalın başrollerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi ile AKP döneminde hızla yükselen iki şirket olan Özyurt İnşaat A.Ş. ile Medical Park Hastaneleri var….
İstanbul’un Esenyurt İlçesi’ne bağlı Aşık Veysel Mahallesi’ndeki alan Mart 2011’de Özyurt İnşaat tarafından alındı. Aynı yılın eylül ayında inşaat ruhsatının çıkarılmasının ardından hızla Medical Park tarafından kullanılacak 250 yatak kapasiteli hastane binası yapımına başlandı. Ancak alan, 2014 tarihli Esenyurt Tem Kuzeyi Nazım İmar Planı’na göre, kısmen “Sağlık Tesisi Alanı”nda kısmen de “ticaret +hizmet alanı”nda kalıyordu. Özel hastane binasının kamu hastanesi yapılması gereken alanda inşa edilmesine rağmen inşaata kimse “dur” demedi.

Bina, 11 Kasım’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi oturumunda gündeme geldi. Yasadışı inşaatın yasal hale getirilebilmesi için parselin fonksiyonunun “Özel Sağlık Tesisi” alanı olarak değiştirilmesi istendi. İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu’nda yer alan “2014 yılı uydu görüntülerinde inşaat çalışmalarına başlandığının görüldüğü” bilgisi de inşaatın plana aykırı olarak yapıldığını ortaya koymuş oldu.

‘TANIDIĞA HUKUK İŞLEMİYOR’

Plan değişikliği ile ilgili görüşü sorulan Şehir Planlama Müdürlüğü bunun çevre yapılanmalar için emsal teşkil edici olduğuna dikkat çekti. Ancak Meclis, oy çokluğuyla yasa dışı olarak inşa edilen binayı yasal hale getirdi.

CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, bitmiş bir binaya yeni inşa ediliyormuş gibi plan yapılmasına tepki gösterdi. Sağ, bu parselde daha önce yapılan aynı değişikliğinin; yoğunluğun artırıldığı, artan nüfusu dengeleyecek yeni donatı alanları oluşturulmadığı gerekçesi ile İstanbul 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini anımsatarak “Hastane de inşaat firması da ‘tanıdık’ olunca hiçbir hukuk işlemiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.