YENİ MUMYALAR MÜZEDE

Marmara Denizi’nde son 3 yıl içinde yakalanan devasa büyüklükteki köpekbalığı ile karaya vuran yunus ile çok sayıda balık türü uzun uğraşlar sonrası mumyalanarak Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ne basın huzurunda yapılan törenle katıldı.

YENİ MUMYALAR MÜZEDE

Ülkemiz karasularında geçtiğimiz yıl ve önceki yıllarda yakalanan; (1 tonluk) köpekbalığı, (karaya vuran) Yunus, (oltayla yakalanan) Kılıç, balon balıkları ve (hamsi ağlarından çıkan) Orkinosun mumyalaması uzun süren çalışmalar sonunda tamamlandı. Yeni mumya balıklar; Balıkçı Kenan Balcı’nın kurduğu Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’nde yeralan yüzlerce mumya deniz canlısının arasına dün basın huzurunda gerçekleştirilen törenle katıldı.  

50 YILLIK EMEK VAR

Mumya deniz canlılarının müzeye katılması ile ilgili bilgi veren Balıkçı Kenan Balcı, müzede 1970 yılından buyana mumyalanmış yüzlerce deniz canlısı bulunduğunu belirterek, yaklaşık 50 yıldır, bugüne kadar kendisini en çok uğraştıran türün ise karaya vurduktan sonra mumyalaması yapılan yunus balığı olduğunu söyledi. Yunusu mumyalayabilmek için önce yağını kuruttuklarını belirten Balcı, “3 yıl boyunca meşakkatli bir çalışma yürüttük. Yağını ancak kurutabildik” dedi.

YUNUSU ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİK

Deniz Canlıları Müzesi’nin genç yaşlı herkes için tam anlamıyla balık okulu haline geldiğini ifade eden Balıkçı Kenan Balcı, “Müzemize gelen herkes burada, şimdiye kadar hiç görmedikleri balık türlerini de yakından inceleme fırsatı buluyor. Bugün yeni türler arasında bizi en çok onurlandıran ise 3 yıl sonunda mumyalama işlemini tamamlamış olduğumuz yunus balığı. Karaya vurduğu gün bu yunusu ölümsüzleştirme sözü vermiştik ve sözümüzü bugün tuttuk” şeklinde konuştu.  


Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 09:25

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER